„Znaki żołnierzy Polski Podziemnej w ikonografiach, opracowaniach i w zbiorach muzeów warszawskich” - to próba jak najszerszego zestawienia symboli pojawiających się na mundurach żołnierzy Polski Podziemnej. Autor opracowania – kolekcjoner, rekonstruktor, i znawca tematu w syntetycznej formie omawia wszystko to co było wyróżnikiem polskiego podziemnego munduru, który jak wiadomo często składał się nie tylko z elementów na wskroś cywilnych, ale również z tych zdobytych na wrogu. Temat , który podejmuje autor jest niezwykle trudny .Dzieje się tak z kilku przyczyn :
Pierwszą i niewątpliwie najistotniejszą jest to , ze po mimo istnienia pewnych norm w konspiracji panowała ogromna dowolność znaków i symboli wynikająca nie tylko z utrudnionego dostępu do polskich elementów munduru, czy nawet prozaicznego braku surowców czy technologii niezbędnych do ich wykonania ale również z pewnego rodzaju indywidualnych upodobań żołnierzy konspiracji, które przekładały się na normy regulaminowe.
Innym równie ważkim utrudnieniem w kompleksowym podejściu do przedmiotowej kwestii jest znikoma ilość eksponatów z tego zakresu. W muzealnych gablotach widzimy wiele z nich jednakże to zaledwie nikły procent tego , co 60 lat temu wyróżniało mundury Żołnierzy Konspiracyjnej Armii - ogromna większość „ materiału źródłowego” spoczywa w szufladach kombatantów i ich rodzin lub w prywatnych kolekcjach. Wiele z tych maleńkich symboli Dumnego Kraju zniknęło bezpowrotnie.
Jeszcze inną barierą jest niestety upływ lat i to, że świadków i uczestników tamtych tragicznych i bohaterskich chwil jest wśród nas coraz mniej...
Nie należy zatem dziwić się , ze temat nie należy do łatwych i tym bardziej cieszy fakt, że po mimo trudności autor podjął próbę zestawienia problematyki w jednej pracy i podzielił się z nami swoją wiedza .
„Znaki żołnierzy Polski podziemnej” to książka, która warto polecić, książka , którą na półce mieć się powinno i która daje przynajmniej podstawowy obraz problemu. Książka skierowana jest głownie do kolekcjonerów, ale również i do tych , dla których pojęcia patriotyzm, bohaterstwo, historia nie są jedynie pustymi frazesami.
Paweł Bezak
„Znaki żołnierzy Polski Podziemnej w ikonografiach, opracowaniach i w zbiorach muzeów warszawskich”
Oficyna wydawnicza „Ajaks”
Książkę możecie kupić TUTAJ
Z autorem możecie skontaktować się TUTAJ
Jeśli chcecie przeczytać inne teksty autora książki zapraszamy na strony portalu do działu Formacje Zbrojne - TUTAJ
opracowanie:redakcja