Na wystawie zobaczyć możemy ponad 200 prac powstałych podczas trwającej blisko 900 dni blokady Leningradu - głównie grafik i rysunków.
Eksponowane są również obrazy malowane z natury niejednokrotnie przy czterdziestostopniowym mrozie .Autorami prac są zarówno doświadczeni artyści jak i amatorzy . Prace te nigdy nie były eksponowane i publikowane w Polsce.
Blokada Leningradu przez wojska niemieckie i fińskie trwała od 8 września 1941 do 18 stycznia 1944 i pochłonęła blisko milion ofiar. W oficjalnych materiałach radzieckich z tego okresu możemy znaleźć głównie historię walki… Jednakże 3 lata w oblężeniu to przede wszystkim głód i cierpienie ludności cywilnej … styczeń i luty 1942 roku to najtragiczniejszy okres. Codziennie umierało 3 – 4 tysiące osób, których nikt nie był w stanie pogrzebać. Głód był tak potworny, że zanotowano przypadki kanibalizmu – o tym jednak oficjalne źródła radzieckie nie mówiły. Środki technicznej rejestracji wizualnej służyły wyłącznie oficjalnej propagandzie. Zabronione było posiadanie kamer i aparatów fotograficznych. Nikt jednak nie zabraniał posiadania ołówków i szkicowników – w ten sposób powstało wiele prac , które są swojego rodzaju kroniką z oblężonego miasta – są Dziennikiem Oblężenia.
Prace za sprawą Państwowego Muzeum Historii Sankt Petersburga możemy obejrzeć na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy. Oprócz obrazów i rysunków w salach wystawowych można zobaczyć fotografie fotoreportera wojennego Borysa Pawłowicza Kudojarowa zaś uzupełnieniem ekspozycji są archiwalne filmy „ Kamera jest ich bronią” oraz „Wspomnienie o blokadzie” wyświetlane w salach wystawowych.
W każdą środę o godz. 14:00 wyświetlany będzie film Siergieja Łożnicy „Blokada” będący obrazem z pogranicza dokumentu i awangardy nakręcony na podstawie materiałów archiwalnych.
Wystawę otwarto na trzy dni przed 65 rocznicą zakończenia Blokady Leningradu i będzie czynna do 1 marca 2009 .
W uroczystości uczestniczył Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Władimir Grinin oraz zaproszeni goście
Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia siedziby Muzeum Historycznego m.st. Warszawy – Rynek Starego Miasta 42
Zapraszam do obejrzenia pozostałych zdjęć z otwarcia wystawy
Tekst i zdjęcia :Nietoperz
Opracowanie na podstawie
materiałów organizatora: Nietoperz