Bracka Mogiła
Bracka Mogiła położona jest w lesie w odległości ok 300 m od drogi z Wołczecka do Kostiuchnówki za półkolistą piaszczystą wydmą. W chwili obecnej składa się z betonowych obramowań. Wewnątrz wyłożona jest bazaltową kostką, a na wierzchu stoją symboliczne zasieki z drutu kolczastego. Całość otoczona jest symbolicznym bazaltowym murkiem. W ewidencji mogił i cmentarzy legionowych nosiła nr 165. Spoczywa w niej 42 nieznanych legionistów. Zachowały się szczątki oryginalnego krzyża z okresu międzywojennego oraz tabliczka z napisem 42 nieznanych Legionistów Polskich.
Czersk
Niewielka wieś w rejonie Maniewickim położona na wschodnim brzegu Stochodu na północ od szosy Kowel – Sarny. We wrześniu 1915 r. w okolicach Czerska doszło do walk z wycofującymi się Rosjanami. Na miejscowym cmentarzu znajduje się doskonale zachowana mogiła legionowa złożona z betonowej płyty z inskrypcją oraz ustawionego na cokole krzyża.
/ś † p /
TRZEM BOHATEROM
/1 pp. leg. /
/poległym za wolność/
w dniu 17 IX 1915 roku/
/CZESC/
Mogiła pierwotnie była otoczona niewielkim ogrodzeniem z metalowych prętów wspartych na betonowych słupkach z widocznymi orłami herbowymi wyciśniętymi w betonie. Ogrodzenie nie zachowało się. Na miejscu słupków ustawiono bazaltowe głazy. Gruntowną renowację mogiły przeprowadzono w 2007.
Trojanówka
Na cmentarzu prawosławnym w pobliżu cerkwi w Trojanówce znajduje się doskonale zachowany pomnik na zbiorowej mogile legionistów. Ma on formę obelisku otoczonego łańcuchami zamocowanymi do betonowych słupków. Na pomniku umieszczono współczesną tablicę z napisem w języku ukraińskim:
/Prochom/
/ poległych /
/bohaterów/
/1915 – 1916 /
/sława/
/młode pokolenie/
W 2007 r. pomnik został gruntownie odrestaurowany. Obecnie znajduje się pod stałą opieką miejscowych mieszkańców.
Adam Kaczynski
Zapraszamy do galerii