Język polski English  
 

lang =1 cat = 86 art_id= 151 galeria =

Dziś Wtorek, 18 grudnia 2018 r.
Imieniny Gracjana i Bogusława 
 
Strona Główna->MILITARNI.PL->Wydarzenia

2005 - Rok TKS-a !


Rok 2005  dobiegł końca -  Był on rokiem w którym w polskim muzealnictwie wojskowym wydarzyła się rzecz niezmiernie ważna . Po blisko 70 latach w Polsce znalazły się dwa eksponaty  unikalne w skali światowej  - jeden z nich znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – drugi zaś w rękach prywatnych. Śmiało jednak rok 2005 możemy nazwać rokiem TKS-a Podczas rekonstrukcji historycznej „Bzura 2005„ zaprezentowano  publiczności dwa polskie czołgi rozpoznawcze  TK-S . Dwa z pięciu jakie przetrwały wojenną zawieruchę i powojenny okres niszczenia pamiątek po „sanacyjnej Polsce”. Obydwa egzemplarze „odnalazły” się w Skandynawii i dzięki staraniom ludzi , dla których historia polskiego oręża jest  największą miłością życia  po blisko siedemdziesięciu latach  wróciły  na ziemię gdzie walczyły w 1939 roku. Zaprezentowana podczas wrześniowej rekonstrukcji  nad Bzurą jeżdząca tankietka jest własnością prywatnego kolekcjonera . Sprowadzona do Polski została w roku 2005  praktycznie kilka tygodni przed pierwszym pokazem. We wrześniu 2005 była jeszcze przed jakimikolwiek zabiegami rekonstruktorskimi – wyposażono ją zastępczo w silnik S-21  czyli popularnego „Żuka”  kadłub pojazdu i układ jezdny  poddano jedynie przeglądowi i drobnym naprawom. Właściciel zdecydował się , aby pojazd zaprezentować w ruchu -  dzięki tej decyzji  mieliśmy możliwość przeżyć wzruszające chwile  gdy po raz pierwszy od siedemdziesięciu lat czołg polskiej konstrukcji zadymił z rury wydechowej i z wielką gracją ruszył przeciw ”nacierającemu wrogowi”. Chwila ta stałą się niezapomnianym przeżyciem i wielkim wydarzeniem.


 

 Jednak „prywatny” TKS wymaga jeszcze wielu godzin ciężkiej pracy. Kompleksowy remont tego pojazdu pochłonie na pewno wiele sił i środków. Ważne jest , że prace już zostały podjęte i mamy nadzieję , że w 2006 roku  zobaczymy czołg wyremontowany i wyposażony w oryginalny osprzęt, tym bardziej , że  właściciel TKS-a   ma bardzo ułatwione zadanie – bowiem pierwszy remont polskiego rozpoznawczego czołgu w historii został przeprowadzony przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Zakłady Mechaniczne „Ursus”.
Za sprawą śmiałych – bezprecedensowych w dziejach tej placówki -  decyzji jej dyrektora płk Jacka Macyszyna  ( na zdjęciu)

  - zespół pracowników Muzeum pod kierownictwem ppłk Erazma Domańskiego, Mirosława Zientarzewskiego i Michała Malca rozpoczął w 2004 roku  przywracanie pełnej sprawności technicznej TKS-owi przekazanemu  stronie polskiej w grudniu 2003 roku przez szwedzkie muzeum w Axwall .  Latem 2005 roku  zaprezentowano  kadłub czołgu wyremontowany i pomalowany w oryginalny kamuflaż  z czasów eksploatacji pojazdu . Porównując  dwa poniższe zdjęcia trudno uwierzyć , że przedstawiają one ten sam pojazd !

 

W chwili obecnej trwają prace związane z remontem jednostki napędowej tankietki. Trzymamy kciuki za zespół  rekonstrukcyjny  i wierzymy , że już wkrótce TK-S z Fortu Czerniakowskiego  zobaczymy w ruchu !
Nie sposób nie wspomnieć o ogromnym wkładzie pracy wielu osób prywatnych i instytucji, bez których odbudowa  wozu nie była by możliwa. Remont  tankietki jest wydarzeniem bezprecedensowym w polskim muzealnictwie wojskowym i należy mieć nadzieję , że to nie ostatnia tak śmiała decyzja dyrekcji MWP w Warszawie.

 
Zapraszamy do przeczytania krótkiego artykułu poświęconego  historii odbudowy tankietki , którego autorami są Mirosław Zientarzewski i Michał Malec – ludzie  , którzy odbudowywują  czołg TK-S .

Zapraszamy również do obszernej galerii  garażowej  poświęconej TKS-owi   Zamieszczone w niej zdjęcia pochodzą   z imprez na których TKS „wystąpił” w 2005 roku  oraz  z okresu  odbudowy w Ursusie – zdjęcia te udostępniło naszemu Portalowi Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 


 Nietoperz

DRUKUJ

POWRÓT