Język polski English  
 

lang =1 cat = 86 art_id= 370 galeria =

Dziś Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
Imieniny Klary i Hilarego 
 
Strona Główna->MILITARNI.PL->Wydarzenia

Dziennik Blokady – Leningrad 1941-1944


Na trzy dni przed 65-tą rocznicą  zakończenia  Blokady Leningradu w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy otwarto wystawę „Dziennik Blokady”Na wystawie  zobaczyć możemy ponad 200 prac powstałych podczas trwającej blisko 900 dni blokady Leningradu  - głównie grafik i rysunków.

  

Eksponowane są również obrazy malowane z natury  niejednokrotnie  przy czterdziestostopniowym mrozie .Autorami prac są zarówno doświadczeni artyści jak i  amatorzy . Prace te  nigdy nie były eksponowane i  publikowane w Polsce.

Blokada Leningradu przez wojska niemieckie i fińskie trwała od 8 września 1941 do 18 stycznia 1944 i pochłonęła blisko milion ofiar.  W oficjalnych materiałach radzieckich z tego okresu  możemy znaleźć głównie historię walki…  Jednakże 3 lata  w oblężeniu to przede wszystkim głód i cierpienie ludności cywilnej … styczeń i luty 1942 roku to najtragiczniejszy okres. Codziennie umierało 3 – 4 tysiące osób, których nikt nie był w stanie pogrzebać. Głód był tak potworny, że zanotowano przypadki kanibalizmu – o tym jednak oficjalne źródła radzieckie nie mówiły.  Środki technicznej rejestracji wizualnej  służyły wyłącznie oficjalnej propagandzie. Zabronione było posiadanie kamer i aparatów fotograficznych. Nikt jednak nie zabraniał posiadania ołówków i szkicowników – w ten sposób powstało wiele prac , które są swojego rodzaju kroniką z oblężonego miasta – są Dziennikiem Oblężenia.

  

Prace  za sprawą Państwowego Muzeum Historii Sankt Petersburga możemy obejrzeć  na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy. Oprócz obrazów i rysunków  w salach wystawowych można zobaczyć fotografie fotoreportera  wojennego Borysa Pawłowicza  Kudojarowa   zaś uzupełnieniem ekspozycji są  archiwalne filmy „ Kamera jest ich bronią”  oraz  „Wspomnienie o blokadzie” wyświetlane w salach wystawowych.

  


W każdą  środę o godz. 14:00 wyświetlany będzie film Siergieja  Łożnicy  „Blokada” będący obrazem z pogranicza dokumentu i awangardy  nakręcony  na podstawie materiałów archiwalnych.
 

Wystawę otwarto na trzy dni przed 65 rocznicą zakończenia Blokady Leningradu  i będzie czynna do 1 marca 2009 .
W uroczystości  uczestniczył Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce  Władimir Grinin oraz  zaproszeni goście

  

Serdecznie zachęcamy do  odwiedzenia siedziby Muzeum Historycznego m.st. Warszawy – Rynek Starego Miasta 42

Zapraszam do obejrzenia pozostałych zdjęć z otwarcia wystawy


Tekst i zdjęcia :Nietoperz
Opracowanie na podstawie
 materiałów organizatora: Nietoperz

DRUKUJ

POWRÓT